Krótki i zwięzły poradnik jak zagrać w GTA2 MP

1. Pobrać i zainstalować GTA2 v11.44 (Windows 8 compatible) - jest to lekka wersja (tylko 17mb!) GTA2 z aktualnym patchem, bez intro i radia.

2. Pobrać i zainstalować GTA2 Game Hunter - program dzięki, któremu wyszukamy innych graczy do gry.

3. Skonfigurować GH: GTA2 name - nick widoczny w grze, IRC name i Password - unikalny nick w GH zabezpieczony hasłem (jest automatycznie rejestrowany), GTA2 folder - lokalizacja naszego gta2.exe.

4. Zalogować się na GH: Sing In! Po lewej jest lista obecnych graczy, a na górze lista założonych gier. Jeżeli ktoś założył, możemy do niego wejść lub samemu założyć.

5. Jeżeli lista założonych gier jest pusta to możemy jedynie założyć grę: Create Game, wybrać mapę z listy (zalecane małe mapy: Tiny Town, Hidden Surprise, Face Off lub nowe np. RA2: Zooka game, Multislayer Ghetto, Vedic Temple), nie ustawiać hasła (chyba, że umawiamy się z kimś konkretnym). W oknie network GTA2 ustalamy parametry danej gry: prędkość gry, wybór mapy (można tutaj jeszcze zmienić), rodzaj gry (frag game, tag game, points game), ilość fragów/punktów, czas gry (wymagany w opcji tag game, w innych opcjonalny) i policja. Pozostawiając to okno oczekujemy na przyjście gracza. Max może zagrać 6 osób w jednej grze.

6. Problem: podstawowy problem spotykamy zwykle po punktach 4 i 5 - nie możemy do nikogo dołączyć (okno network GTA2 puste) lub nikt do nas. Przyczyną są zablokowane porty w routerze. Wtedy wówczas należy je odblokować: zalogować się do swojego routera, dojść do konfiguracji port forwarding/przekierowanie portów. Istotne informacje są podane na początku czatu głównego GH - które porty trzeba odblokować, IP routera do którego trzeba się zalogować oraz IP komputera w sieci LAN dla którego trzeba odblokować porty.

7. Jeżeli tego problemu nie mamy, bądź już zażegnaliśmy możemy rozpocząć przygodę z GTA2 multiplayer! Aby gra była komfortowa (dobre tempo, brak lagów) należy grać z graczami z Polski lub innych krajów Europy i każdy z nas nie powinien mieć obciążonego łącza programami korzystającymi z sieci (np. torrenty, p2p).

Dla mniej kumatych istnieje szczegółowy poradnik na stronie Jedrasa.